1398/01/20

کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی

 

یکی از ملزومات عصر حاضر، کسب درآمد هر فرد با هر شرایطی و در هر موقعیتی است. اما همواره امکان کار کردن برای همه افراد یک جامعه به یک شکل فراهم نمی شود؛ به ویژه برای خانم های خانه دار و افرادی که به دلایل فردی شرایط کار در خارج از منزل را ندارند و نیاز به کسب درآمد نیز دارند. کسب و کارهای خانگی یکی از پیشنهادات جذاب  برای افرادی است که شرایط انجام کار در بیرون منزل را ندارند. در این مقاله چند کسب و کار خانگی مناسب اقشار مختلف جامعه به ویژه زنان خانه دار را بررسی می کنیم. قبل از ادامه و بررسی چند کسب و کار خانگی جذاب، ابتدا مزایای کسب و کارهای خانگی را می شماریم:

 

از بهترین ویژگی های کسب و کار خانگی می توان به تنظیم ساعت کاری دلخواه، صرفه جویی در زمان رفت و آمد، وهمین طور ایجاد زمان بندی دلخواه برای انجام کار های فردی نام برد. با گسترش زندگی به سبک ماشینی و افزایش دغدغه های فردی، نیاز به صرفه جویی در زمان به کمک تکنولوژی بیش از پیش احساس می شود.علاوه بر آن خارج نشدن از محیط خانه همواره حس راحتی و تعلق به منزل را به فرد القا می کند و فرد جهت تطبیق با محیط بیرون نیازی به زمان یا تغییر محیط پیرامون ندارد. تقریبا می توان گفت همه کسب و کارهای خانگی شرایطی مشابه را برای کارکنان فراهم می کنند. کسب و کار خانگی، با القای حس تحت کنترل بودن شرایط ، از ایجاد استرس و تحلیل رفتگی شغلی جلوگیری می کند، که این نیز به طور غیر مستقیم بر سلامت فیزیکی فرد اثر دارد.

کسب و کار خانگی

 

کسب و کار خانگی آشپزی و قنادی

آشپزی و قنادی از جمله کسب و کارهای خانگی مناسب و جذاب برای خانم های خانه دار است، چرا که با توجه به درگیر بودن خانم ها در منزل با مسئولیت خطیر نگه داری و تربیت فرزندان، حس نیاز به پیشرفت و مفید بودن در جامعه  که از جمله احساس های بنیادین هر فرد است را ارضا می کند. آشپزی در منزل علاوه بر این که به خانم خانه دار امکان تحت کنترل قرار دادن شرایط منزل را می دهد، این امکان را ایجاد می کند که فرد توانایی تنظیم برنامه کاری خود را جهت آشپزی در منزل دارد. تهیه مواد اولیه به اختیار خود این امکان را به آشپز می دهد تا علاوه بر کسب درآمد از طریق مبلغ اضافه دستمزد، با خرید مواد اولیه مناسب از فروشگاه های زنجیره ای و منابع اولیه تامین غذایی سودی هر چند اندک از خرید مناسب مواد اولیه غذایی داشته باشند. آشپزی در منزل می تواند به صورت شخصی انجام شود، و یا از طریق شرکت هایی که این فرصت را برای خانم ها فراهم کرده اند. یک نمونه از این شرکت ها مامان پز است که مشتریان خود را در دسترس خانم های خانه دار قرار می دهد تا با فروش غذا به آن ها به راحتی کسب درآمد داشته باشند. (اطلاع از شرایط همکاری با مامان پز)

 

کسب و کار خانگی پشتیبانی فروشگاه های آنلاین

یکی دیگر از متداول ترین کسب و کارهای خانگی که بسیار شبیه به کار حضوری است، شغل  پشتیبانی مشتریان و فروش های آنلاین برای سازمان ها یا شرکت هایی است که نیازمند به خدمات پس از فروش هستند. این شرایط علاوه بر استقبال از طرف صاحبان شغل، طرفداران کسب و کارهای خانگی را نیز متقاعد می کند که در عین حضور در منزل کسب درآمد نیز داشته باشند. استخدام در این موقعیت کسب و کار خانگی معمولا نیازمند ابزار اولیه ای چون تلفن، لپ تاپ، کامپیوترهای خانگی، و بعضا توانایی استفاده از نرم افزارهای ویژه را طلب می کند.

 

کسب و کار خانگی تولید محتوا

از جذاب ترین و پر درآمدترین کسب و کارهای خانگی می توان به شغل بلاگری و تولید محتوای مفید در منزل نام برد. البته میزان موفقیت شما در این کسب و کار به میزان ترافیک سایت شما و محتوای متنی و میزان هماهنگی متون با موتور های جست جویی چون گوگل بستگی دارد. این اشتراک گذاری می تواند از طریق وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی باشد.

 

کسب و کار خانگی هنری

هنر همواره از محبوب های عرصه ی کسب و کار خانگی بوده است. نقاشی، خطاطی، مجسمه و عروسک سازی، و همچنین تولید محصولات دست ساز در منزل از جمله مواردی است که این روزها رتبه اول کسب و کارهای خانگی را به خود اختصاص داده است. با توجه به نگرش مثبت مردم نسبت به این محصولات می توان گفت که بازاری نامرئی منحصر به این مدل کسب و کارهای خانگی ایجاد شده است.

 

کسب و کار خانگی نویسندگی

نویسندگی کتاب، دیگر عضو خانواده هنر و ادبیات، همواره از پیشتازان عرصه کسب و کار خانگی بوده است. البته بسیاری از افراد این کسب و کار خانگی را در دسته تولید محتوا قرار می دهند. لازم به ذکر است که نویسندگی نوعی تولید محتوا در قالبی رسمی تر و علمی تر می باشد، به این معنا که ممکن است نتایج نویسنده یک کتاب پایه ی بررسی ها و تحقیقات آتی یک سازمان باشد، در حالی که در تولید محتوای عادی حتی می توان بدون کسب تجربه و آزمایش نظر شخص اعمال شود. بنابراین جایی برای خطا در نوشتن مطالب یک کتاب نیست. برای نوشتن یک کتاب لزومی به دانش آکادمیک و یا تخصصی نیست. حتی نوشتن کتاب هایی با محوریت آشپزی که از جمله کتاب های پر طرفدار در میان خانم های خانه دار می باشند می توانند به عنوان یک کسب و کار خانگی درآمد زا باشد.

 

کسب و کار خانگی برنامه ریزی مراسمات

شغل خانگی برنامه ریزی مراسمات از جمله برنامه ریزی رویداد ها و کنفرانس ها با محوریت های مختلف، اگرچه نیازمند هماهنگی و حضور مدوام و گسسته در خارج از منزل است ولی به دلیل انعطاف بالای ساعت های کاری و تعطیلات می توان آن را جزو کسب و کارهای خانگی به شمار آورد. برنامه ریز تولد هم از جمله کسب و کارهای خانگی جذاب پاره وقتی است که از انعطاف بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که برنامه ریز مراسمات عروسی جزو کسب و کار خانگی و یا پاره وقت قرار نمی گیرد. با توجه به حساسیت بیش از حد این مراسمات و نیاز به برنامه ریزی و هماهنگی های دقیق و بدون عیب، نیازمند زمان بندی و هماهنگی های خاصی است که فراتر از یک کسب و کار خانگی است.

 

کسب و کار خانگی حسابداری

کارشناس تخصیص و محاسبه وام و پرداختی ها یک کسب و کار خانگی پرطرفدار است. در این گونه مشاغل نیاز به دانش اولیه حسبداری است تا در صورت نیاز مشاوره لازم به فرد متقاضی داده شود. همچنین، در این مدل کسب و کار خانگی نیاز اختصاص دادن زمانی خارج از منزل علاوه بر وقتی که در منزل می گذارید هست؛ به این معنا که بعضا شرایطی پیش می آید که نیاز است با مشتری ارتباط مستقیم داشته باشید. لازم به ذکر است که نه تنها در این مدل بلکه در تمامی کسب و کارهای خانگی، دستمزد پرداخت شده بر حسب ساعت کار محاسبه شده و واریز می شود.

 

کسب و کار خانگی برنامه نویسی

برنامه نویسی و تخصص در پایانه های پردازش ابری هم یک کسب و کار خانگی جذاب است که از هر مکانی قابلیت انجام آن وجود دارد. این کسب و کار از آن دسته از کسب و کار های خانگی است که نیاز به آموزش یا مهارت قبلی دارد در نتیجه وارد شدن به آن نیازمند پیشینه آموزشی و کاری است.

 

 

کسب و کار خانگی

 

این مطالب را هم بخوانید:

مشاغل خانگی پردرآمد - معرفی بهترین مشاغل خانگی

کار در خانه برای خانم ها

کار در منزل برای خانم ها - لیست کارهای پیشنهادی پر درآمد

آشپزی در منزل و کسب درآمد با وب سایت مامان‌پز