1398/01/31

کارهای هنری در منزل

کارهای هنری در منزل

کارهای هنری در منزل

اگر شما هم از علاقمندان به کارهای هنری در منزل هستید و استعداد آن را دارید با ما همراه شوید. اصل ضروری کارهای هنری داشتن خلاقیت است، تا میتوانید ایده پردازی کنید و ایده های خود را یادداشت کنید، خود را دست کم نگیرید و به توانایی های خود ایمان داشته باشید.

ما در اینجا انواع مختلفی از کارهای هنری در منزل را به شما معرفی میکنیم و شما میتوانید از انها الهام بگیرید. دریای هنر انتها ندارد، تا میتوانید وارد این دریای لطیف و خلاقانه شوید و علاوه بر لذت بردن از آن، برای خود درامد کسب کنید.

 

  1. قلاب بافی

قلاب بافی هنر دیرینه مادران ماست، تقریبا همگی ما مادر یا مادربزرگمان را در حال قلاب بافی دیده ایم، امروزه نیز این هنر نوستالژیک و خاطره انگیز طرفداران زیادی دارید. شما میتوانید با انجام این کار هنری در منزل  و فروش آن به علاقمندان این هنر زیبا، درامد خوبی داشته باشید. برای شروع کار شما به تعدای کاموا و قلاب نیاز دارید.

 

زمانی که وارد دنیای زیبای رنگ ها شوید و کامواهای مورد نیاز خود را با عشق انتخاب کنید به معجزه و تاثیر هنر بر زندگی خود پی خواهید برد. قلاب بافی هایی که ما در گذشته میدیدیم بیشتر شامل شال بافتنی، کلاه بافتنی ولباس های بافتنی می شد، اما در دنیای امروز به لطف اینترنت و برنامه هایی نظیر پینترست و اینستاگرام هنر قلاب بافی شکل تازه ای به خود گرفته است.

رومیزی، روتختی، پاپوش، زیر لیوانی، قاب موبایل و تبلت وکیف آرایش از جمله قلاب بافی های جدید هستند که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند. برای شروع این کار شما به نخ، قلاب و قیچی نیاز دارید. میتوانید از نخ های مختلفی استفاده کنید و بسته به کاری که قرار است ببافید رنگ، جنس و ضخامتش را انتخاب کنید.

قلاب ابزاری است که به کمک آن نخ در هم تنیده می شود، قلاب ها معمولاً در انواع فلزی، چوبی و پلاستیکی در بازار موجود هستند.  قیچی هم برای بریدن نخ های اضافه مورد استفاده قرار میگیرد که می توانید به جای آن از بشکاف خیاطی هم استفاده کنید.

 

  1. ساخت تراریوم

ساختن تراریوم یا باغ شیشه ای یکی دیگر از کارهای هنری در منزل است که شما میتوانید به آن بپردازید. تراریوم ها محفظه های شیشه ای شکل زیبایی هستند که برای کاشت بعضی از گیاهان مورداستفاده قرار می گیرند. تراریوم ها به دو نوع باز و بسته ساخته می شوند. از این گلدان های شیشه ای هم میتوانید برای هدیه دادن به عزیزانتان استفاده کنید و هم از فروش آنها کسب درامد کنید.

نکته جالب تراریوم این است که می توانید چندین نوع گیاه را همزمان در یک نوع خاک و در کنار یکدیگر بکارید اما توجه داشته باشید که گیاهانی که در کنار هم قرار میگیرند باید میزان نیازشان به آب مشابه هم باشد. ممکن است ترغیب شوید مجموعه ای از گل های زیبا را صرفنظر از اینکه چه میزان اب نیاز دارند کنار یکدیگر بکارید ، این موضوع باعث خشکیدن برخی از گل ها می شود و نمایی زشت به تراریوم می دهد. ساخت تراریوم کار بسیار راحت و ساده ای است.

 

برای شروع شما میتوانید از هر ظرف شیشه ای که به کارتان نمی اید و میخواهید ان را دور بریزید استفاده کنید. این ظرف می تواند یک لیوان شیشه ای، یک تنگ ماهی عید و یا یک لامپ سوخته غیرقابل مصرف باشد. در نظر داشته باشید که ظروف انتخابی شما باید ضخامت کافی را دارا باشند تا در حین کار نشکنند. مرحله بعدی انتخاب گیاهی است که میخواهید ان را بکارید. به طور کلی گیاهانی را انتخاب کنید که رشد کم و برگ ‌های کوچکی داشته باشند و همچنین علاوه بر شاخ و برگ زیبا رشد کندی نیز داشته باشند. گیاهان آپارتمانی گزینه مناسبی برای استفاده در تراریوم ها هستند، این گیاهان به خاکی با قدرت جذب رطوبت بالاتر نیاز دارند.

هنگام فروش تراریوم به مشتریان خود گوشزد کنید که اگر حوصله و وقت کافی برای رسیدگی به گیاهان را دارند تراریوم با گیاهان اپارتمانی را انتخاب کنند، اما اگر بی حوصله و فراموشکار هستند تراریوم های کاکتوسی را به انها پیشنهاد دهید. کاکتوس ها برخلاف گیاهان آپارتمانی تمایلی به رطوبت ندارند و با داشتن نور کافی رشد خواهند کرد. خاکی که استفاده میکنید باید نرم و سبک و بدون کود باشد، شما می‌توانید از خاک‌های گلدانی بسته ‌بندی شده استفاده نمایید.

برای شروع ساخت ابتدا کف ظرف خود را به اندازه  5 سانتی متر از سنگ ریزه های کوچک پر کنید این سنگریزه ها به عنوان زه کشی برای تراریوم عمل می کنند. سپس یک لایه بسیار نازک از ذغال چوب له شده روی سنگ ریزه ها بریزید. و لایه آخر خاک گلدان است که باید به اندازه 6 سانتی متر خاک گلدان را روی ذغال بریزید. در مرحله اخر گیاهان را داخل خاک قرار دهید و مواظب باشید که ریشه گیاه اسیبی نبیند. تراریوم زیبای شما اماده است. اکنون که با یکی دیگر از کارهای هنری در منزل آشنا شدید دقت کنید که اگر میخواهید آن را به کسی هدیه دهید یا بفروشید از او بخواهید که تراریوم را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهد و هر دو هفته به آن آب دهد تا شاداب تر بماند و عمر طولانی تری داشته باشد.

  1. شمع سازی:

شمع سازی یکی از هنرهای نسبتا جدید امروزی است که میتواند روح و جانتان را صیقل دهد. اگر فکر میکنید به کارهای هنری در منزل علاقمندید شمع سازی میتواند گزینه خوبی برای شما باشد. لوازمی که برای شمع سازی مورد استفاده قرار میگیرند بسیار متنوع هستند اما اگر شما یک تازه کار هستید نیازی نیست از ابتدا تمامی این لوازم را تهیه کنید،  برای شروع تهیه مقداری پارافین جامد و فیتیله شمع کفایت می کند. همچنین می توانید  از شیشه سس، شیشه مربا و یا شیشه شکلات صبحانه به عنوان قالب شمع استفاده کنید . گام اول آب کردن پارافین است، برای آب کردن پارافین باید از حرارت غیرمستقیم استفاده کنید چون حرارت مستقیم پارافین را می سوزاند. برای این کار ظرفی را پر از آب کنید، روی شعله قرار دهید و اجازه دهید تا به جوش آید، در ظرفی دیگر پارافین ریخته و آن را روی ظرف در حال جوش قرار دهید و صبر کن تا به ارامی ذوب شود.  اکنون فتیله را به اندازه دو برابر طول شیشه ای که میخواهید در آن پارافین بریزید ببرید و داخل شیشه قرار دهید. توجه کنید که فتیله شما حتما باید به کیف شیشه برسد چون در غیر این صورت شمع شما کامل نمی سوزد. برای چسباندن فتیله به کف شیشه می توانید از چسب حرارتی استفاده کنید و فتیله را دقیقا در مرکز شیشه بچسبانید. پارافین اماده شده را کمی در هوای ازاد بگذارید تا خنک شود، در اینجا دقت کنید که پارافین نباید کاملا سرد شود چون دیگر کارایی خود را از دست میدهد و شما مجبور به ذوب مجدد آن خواهید شد. در مرحله بعد به آرامی پارافین را داخل شیشه ی از قبل اماده شده بریزید و این بار صبر کنید تا کاملا سرد شود و به اصطلاح ببندد. شمع زیبای شما اماده است. فراموش نکنید که این اموزش ابتدایی ترین شیوه ممکن بود، برای اینکه شما با فرایند آن اشنایی پیدا کنید. قطعا شیوه های پیشرفته تر و حرفه ای تری نیز وجود دارد که به مرور می توانید انها را یاد بگیرید و مهارت خود را در انجام هر نوع کار هنری در منزل  افزایش دهید.

 

 

  1. نقاشی روی شیشه (ویترای)

نقاشی یکی از لطیف ترین هنرهاست، این هنر همیشه پرطرفدار بوده و هست. امروزه ما شاهد انواع مختلفی از نقاشی مانند نقاشی روی شیشه، روی لباس، روی بدن (تاتو)، روی چوب، روی کاشی و ... هستیم. نقاشی روی شیشه که در زبان فرانسوی ویترای نام دارد هنری تزئینی است که میتوان ریشه های آن را در کلیساهای دوران رنسانس پیدا کرد. مامان پز این بار قصد دارد شما را با یکی از رنگارنگ ترین کارهای هنری در منزل آشنا کند.  تزئین بطری‌ها، لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای و همچنین آینه‌های کوچک و بزرگ با نقاشی کار آسان و راحتی است، فقط کافیست چند تکنیک اصلی آن را یاد بگیرید و بعد استین بالا بزنید است. برای شروع لازم  است تا وسایل مورد نیاز ویترای را آماده کنید.

رنگ ویترای اصلی ترین وسیله مورد نیاز ماست، هنگام خرید توجه کنید که رنگ های پایه تینر را بخرید زیرا این رنگ ها بعد از خشک شدن کاملا روی شیشه تثبیت می شوند و با شستشو پاک نمی شود. مورد بعدی خمیر دورگیر است. خمیرهای دورگیر سه رنگ مشکی و طلایی و سفید دارند که بسته به سلیقه خود میتوانید انها را تهیه کنید. ابزار دیگر مورد نیاز پالت رنگ است که  برای ترکیب کردن رنگ ها با هم استفاده می شود. قلم مو و تینر نیز برای شستن قلمو نیز برای هرنوع نقاشی ای ضروری هستند.  طرحی که میخواهید از آن الگو بگیرید را نیز میتوانید از اینترنت تهیه کنید و یا اگر خودتان شخص ایده پردازی هستید از قوه خلاقیت خود کمک بگیرید و طرح های جدید خلق کنید.

برای شروع ابتدا شیشه را به خوبی تمیز کنید
سپس طرح مورد نظر خود را پشت کار قرار بچسبانید. به کمک خمیر دورگیر، طرح را روی کار پیاده کنید. مهمترین و حساس ترین بخش ویترای دورگیری است زیرا اگر دورگیری شما یکدست نباشد و پهن و باریک باشد از زیبای و ظرافت کار شما می کاهد. بعد از اتمام دورگیری اجازه دهید تا کاملا خشک شود، خشک شدن خمیر معمولا 3_4 ساعت زمان نیاز دارد. حالا رنگ امیزی شیشه را آغاز کنید. برای این کارقلمو را بردارید و آن را به رنگ مورد نظرتان اغشته کنید و به ارامی روی سطح شیشه بکشید، در نهایت اجازه دهید تا رنگ نیز خشک شود. به همین راحتی شما یک کار هنری درمنزل و بدون صرف هزینه زیادی خلق کرده اید.

 

 

 

  1. گلدوزی و شماره دوزی

اگر شما هم این روزها در اینستاگرام حضور داشته باشید حتما متوجه شده اید که بازار هنرهای دستی در این شبکه اجتماعی چقدر داغ است. منظور از هنرهای دستی هر کاری است که بتوان آن را به کمک قوه خلاقیت و  به صورت هنرمندانه انجام داد. فرقی نمیکند که گلدوزی باشد یا بافتنی یا دوختن کوسن یا ساختن کیف دستساز. شما کافی ست هنر خود را به نمایش بگذارید و  از میزان استقبال مردم به وجد آیید. پس بیاید با یکی دیگر از کارهای هنری در منزل آشنا شویم.

امروزه یکی از کارهای هنری که بسیار مورد توجه قرار گرفته است هنر شماره دوزی است. شماره دوزی  در واقع ترکیبی از گلدوزی و سوزن دوزی روی پارچه مخصوص و سوراخ دار است، کوبلن دوزی را خاطرتان هست؟ تمام دختران دهه شصتی با آن اشنایی دارند زیرا یکی از سرفصل های درس حرفه و فن در دوران مدرسه بود. جالب است بدانید شماره دوزی شباهت زیادی به کوبلن دوزی دارد. اگر شما دوخت کوبلن را بلد باشید ، یادگیری شماره دوزی و روش های دوختن آن برای شما ساده تر خواهد بود. در شماره دوزی مربع هایی داریم که به کمک  نخ های رنگی و سوزن دو رأس روبروی این مربع ها باید به هم وصل شوند. منظور از هر مربع این است که هر ضربدر یک مربع تشکیل می دهد. نخ مورد استفاده در شماره دوزی معمولا نخ کوبلن است اما شما به سلیقه خود و با توجه به طرح شماره دوزی می توانید از نخ ابریشم، کاموا و … نیز استفاده کنید.

 

 اگر جنس پارچه شما کتان درشت بافت باشد، معمولا از طریق شمردن دانه های آن دوخت انجام می شود، به این صورت که برای هریک از چهارخانه های نقشه یک ضربدر روی پارچه دوخته می شود و بدین صورت تمام نقشه به روی پارچه منتقل می گردد. اگر پارچه چهارخانه باشد، به ازای هر یک از خانه های نقشه، داخل خانه های پارچه یک ضربدر دوخته می شود. و اگر پارچه از نوعی باشد که نتوانید به راحتی روی آن مربع های فرضی در نظر بگیرید، از همان تور سوراخ دار و مخصوص شماره دوزی استفاده کنید. برای هربار استفاده از نخ آن را به اندازه 50 سانت جدا کنید ، دقت کنید که عبور نخ از سوراخ ها باعث کدر شدن آن میشود پس در اندازه های کوتاه نخ را ببرید و مرتب آن را عوض کنید. قسمت هایی از کارتان را که رنگ روشن نیاز دارد همیشه برای اخر کار بگذارید تا چرک و کدر نشوند. انتهای نخ ها را به هیچ عنوان گره نزنید و رها هم نکنید، از زیر نخ های دیگر عبور دهید تا باز نشوند. در نهایت با گرفتن عکس های زیبا از هنر شماره دوزی خود میتوانید نسبت به فروش آنها اقدام کنید، از تمام کار های هنری  که در منزل  انجام می دهید عکسبرداری کنید تا به کمک عکس بتواید محصول خود را پرزنت کنید، در دنیای تکنولوژی محور امروزه نیازی نیست خود محصول را به مشتری نشان دهید ، ارائه یک عکس زیبا به مشتری میتواند او را ترغیب کند تا کار هنری شما را خریداری کند.

 

 

  1. روبان دوزی

کار های هنری در منزل  بسیار متنوع هستند، روبان دوزی از جذاب ترین این کارها و یکی از زیر شاخه های سوزن دوزی است که با تلفیق روبان و نخ گلدوزی می توانید آثار زیبا و هنرمندانه ای خلق کنید. روبان یک نوار نازک از موادی چون پارچه، فلز یا پلاستیک است که از آن برای کارهای زینتی استفاده می کنند. شما میتوانید روی هر پارچه ای روبان دوزی انجام دهید، پارچه لباس، رومیزی، سرویس اشپزخانه عروس، سرویس روتختی عروس و .... از جمله مواردی هستند که شما میتوانید با توجه به نیاز و سلیقه خود آن را انتخاب کنید. اولین و اصلی ترین وسیله ی مورد نیاز روبان است، روبان مورد استفاده در روبان دوزی باید از جنس پارچه باشد. توجه داشته باشید که رنگ روبان، رنگ پارچه و رنگ نخی که از آن استفاده می کنید باید ثابت باشند. برای تشخیص این موضوع میتوانید روبان و نخ را کمی مرطوب کنید و روی پارچه بکشید، اگر رنگ نداد با خیال راحت از آن استفاده کنید. روبان ها اندازه های مختلفی دارند، روبان های پهن و آهاردار مناسب گل های درشتی هستند که اغلب روی کار دوخته می شوند و نباید داخل پارچه شود، هم چنین روبان های مورد استفاده باید نرم و لطیف باشند تا به خوبی بتوانند فرم دلخواه را بگیرند، معمولا استفاده از روبان های باریک تر رایج تر است. وسیله بعدی مورد استفاده ، سوزن است. سوزن مخصوص روبان دوزی باید تیز باشد و سر نیزه مانندی داشته باشد و هم چنین باید سوراخ بزرگی داشته باشد تا روبان به راحتی بتواند از آن عبور کند. اگر سوزن شما کند باشد در پارچه سوراخ ایجاد می کند و کار خراب می شود. فراموش نکنید که از پارچه های با بافت درشت استفاده کنید تا سوزن به راحتی از پارچه عبور کند. کارگاه ، وسیله دیگری است که برای این کار باید ان را تهیه کنید. از کارگاه برای نگه داشتن و فیکس کردن پارچه در هنر روبان دوزی و شماره دوزی و گلدوزی استفاده می شود. قیچی و فندک (برای سوزاندن قسمت های انتهایی روبان ها) از دیگر ملزومات این کار هستند. پترن های مورد نظر خود را از اینترنت جستجو کنید، برای انتقال پترن روی پارچه اگر نقاشی خوبی دارید به کمک خودکار و یا ماژیک مخصوص پترن را روی پارچه بکشید، در غیر این صورت از طرح انتخابی خود در اندازه ای که می خواهید پرینت بگیرید و  سپس به کمک کاربن و سوزن ته گرد طرحتان را روی پارچه فیکس کنید و با خودکار مخصوص پارچه روی طرحتان بکشید تا به وسیله ی کاربن بر روی پارچه بیفتد. اگر قصد فروش روبان دوزی های خود را دارید، شبکه های اجتماعی و بازارچه های صنایع دستی میتوانند به بهتر شناخته شدن محصولات هنری شما کمک کنند. در اخر لازم است این نکته را به خاطر داشته باشیم که کارهای هنری در منزل هیچ حد و مرزی نمیشناسند، خود را محدود نکنید و قوه خلاقیت و ایده پردازی خود را تقویت کنید تا ببینید که چگونه هنر با روح و جان شما عجین می شود.