1397/12/04

بچه ها و فینگرفود

بچه ها و فینگرفود

 

انتخاب نوع فینگرفود برای کودکان و زمان شروع به خوردن آن، همواره یکی از موضوع های چالش برانگیز مادران بوده است. از طرفی همواره نگرانی برای ایجاد آلرژی و عدم وجود مواد غذایی مغذی در فینگرفود برای کودکان یکی از مباحث موجود در صنعت تغذیه است. از سویی دیگر، حضور در مهمانی ها و خوردن فینگرفود ها برای کودکان نوعی تفریح هیجان انگیز به حساب می آید. حضور این عوامل برای مادران این سوال را در ذهن مادران شکل می دهد که از چه زمانی و با چه مدل فینگرفود هایی می توان علاوه بر تغذیه کودک با فینگرفود، مواد غذایی لازم را نیز به بدن او رساند؟

خبر خوب این است که تعداد فینگرفودهای هیجان انگیز برای کودکان بسیار زیاد و متنوع است. و کودکان از هر سنی می توانند فینگرفود را به عنوان غذا یا میان وعده استفاده کنند. البته لازمه این مورد تهیه فینگرفود مناسب برای هر گروه سنی است. یکی از مهم ترین فاکتور ها در انتخاب فینگرفود مناسب برای هر کودک، سلیقه ی غذایی او است. می توانید با در نظر گرفتن کودک خود و تلاش آن برای با دست گرفتن فینگرفود و خوردن آن نوع  فینگرفود مورد علاقه کودک را حتی در سنین خردسالی تشخیص دهید. نکته ی جالب این است که حتی کودکان بدون دندان هم می توانند فینگرفود هایی با فیزیک سفت را با لثه های خود جویده و بخورند. اگرچه، عامل تعیین کننده ی میزان توانایی بلع فینگرفود و همین طور میزان توانایی جویدن فینگرفود های سخت را قدرت عضلات صورت و ریتم صحیح گردش زبان آنها مشخص می کند. گاها دیده می شود که کودکان هنگام خوردن غذا یا فینگرفود روی خود را بر می گردانند. نمی توان از این اتفاق این برداشت را داشت که کودک این مدل غذا یا فینگرفود را نمی پسندد و مطابق سلیقه ی او نیست، اما مادران هرگز نباید با اصرار زیاد برای خوردن غذا یا فینگرفود کودک خود را خسته کنند. مادران همواره باید پیشنهاد دهنده فینگرفود هایی خوشمزه و جذاب به کودکان خود باشند ولی تصمیم گیری برای زمان خوردن فینگرفود را به کودکان خود واگذار کنند.

 

فینگرفود و کودکان

 

زمان مناسب برای شروع استفاده از فینگرفود

می توان زمان مناسب برای شروع استفاده از فینگرفود را برای کودکان بین 6 تا 9 ماهگی دانست. البته لازم به ذکر است که از غذا ها و فینگرفود هایی با سطح سختی کمتر شروع کرده و با افزایش سن می توانید فینگرفودهایی که نیاز به جویدن بیشتر دارند را نیز امتحان کنید. از جمله فینگرفود های سفت می توان از آنهایی که در مواد اولیه آنها هویج، انگور، ذرت، نبات، شکلات های سفت و مغز ها استفاده شده است نام برد.

 

ادویه مناسب در فینگرفود برای کودکان

میزان نمک موجود در هر عدد فینگرفود از جمله موارد چالشی برای آشپز کودکان است. این که چه مقدار نمک برای یک کودک در فینگرفود مناسب است و ذائقه او چه مقدار از ادویه جات را می پذیرد از جمله موارد پر اهمیت است. در این باره باید در نظر داشت که هر چه میزان نمک و فلفل غذا کمتر باشد، کودک در بلع و هضم غذا راحت تر است و این توانایی با افزایش سن، افزایش می یابد. اما توصیه ما این است که در مراحل آماده سازی و طبخ به فینگرفود اصلا نمک نزنید و این کار را به مرحله آخر با میزان نمک خیلی کم واگذار کنید.

 

مراقبت‌های لازم هنگام تغذیه کودک با فینگرفود

در نظر داشته باشید که هرگز در زمان خوردن فینگرفود کودک خود را ترک نکنید. با توجه به کوچک بودن فینگرفود ها، کودکان هنگام خوردن آن نیاز به توجه مضاعف دارند.

 

در مورد این که از چه سنی کودکان آماده پذیرش فینگرفود هستند و این که چگونه متوجه میزان علاقه آنها به فینگرفود شویم، صحبت کردیم. در ادامه از چند مدل فینگرفود برای شروع کودکان نام می بریم:

 

وقتی به انتخاب فینگرفود برای کودکان فکر می کنید، تمرکز شما باید به روی پیدا کردن موادی که به اندازه کافی نرم هستند باشد. برای کودکان در بازه سنی بین 6 تا 12 ماه می توانید از موارد زیر به عنوان فینگرفود استفاده کنید با افزایش سن، در اندازه این فینگرفود ها تفاوت ایجاد کنید.

 

تهیه فینگرفود برای کودکان

 1. سرییال ها: یکی از فینگرفودهای جذاب برای کودکان سرییال ها هستن این فینگرفود یکی از محبوب ترین فینگرفود ها در بین کودکان و خردسالان است و از دلایل آن می توان به یادگیری جویدن و افزایش قدرت فک آنها اشاره کرد.
 2. نان غلات و بیسکوییت های مناسب کودکان از جمله مواردی است که می توان به وسیله آن کودکان را به مواد فراوری شده آشنا کرد. با رسیدن به 9 ماهگی می توان تکه هایی که به کودک پیشنهاد داده می شود را، بزرگتر در نظر گرفت. برای جذاب تر شدن فینگرفود می توانید لایه ای از موز یا آووکادو و یا لایه ی خیلی خیلی باریک از کره بادام زمینی روی آن اضافه کنید.
 3. تخم مرغ هم زده شده از مواردی است که بدن کودکان و خردسالان نسبت به آن در موارد بسیار محدودی حساسیت دارد؛ لذا می توان آن را از جمله انتخاب های محبوب مادران دانست. علاوه بر این، پزشکان از این غذا به عنوان یک فینگرفود جذاب یاد می کنند. لازم به یادآوری است که هرگز از نمک استفاده نکنید و فقط بعد از مخلوط کردن زرده و سفیده تخم مرغ، آن را در ماهیتابه با روغن خیلی کم سرخ کنید.
 4. نرم بودن میوه های رسیده، این محصولات را در لیست بهترین فینگرفود های مناسب کودکان جا داده است؛ مانند موز رسیده، هلو، هندوانه، تمشک، طالبی، و... جهت استفاده، میوه ها را به تکه های کوچک تقسیم کنید.
 5. آووکادو از جمله میوه های فوق مغذی و سرشار از امگا 3 است که به شدت به رشد مغزی کودک کمک می کند. این میوه هم چون سرییال ها، می تواند جزو اولین غذاهایی باشد که یک کودک مصرف می کند.
 6. پاستا جزو فینگرفود های جذاب برای کودکان به حساب می آید؛ به ویژه زمانی که بیشتر از حد لازم پخته شود. شاید فکر کنید که پاستا فقط غذاست! ولی بسیاری از سرآشپز های مطرح دنیا پاستا را در هر دو دسته غذا ها و فینگرفود ها جای می دهند. مینی شلز ها نیز از خانواده فینگرفود ها می باشد که در جشن ها و مهمانی ها قابل استفاده است. البته سایر شکل های پاستا را هم می توانید با قطعه قطعه کردن و استفاده از ابزار سرو مناسب به عنوان فینگرفود در مجالس استفاده کنید.
 7. پنیر سویا با میزان زیادی از مواد مغذی مانند آهن، کلسیم، منیزیم و با میزان چربی اندک در عین نرمی جزو کم کالری ترین و جذاب ترین فینگرفود ها برای کودکان است. این فینگرفود می تواند پخته یا خام، مطابق ذائقه کودک مورد استفاده قرار بگیرد. کودکان را هنگام خوردن این فینگرفود همراهی کنید زیرا این پنیر بافتی نرم و ابریشمی دارد که خوردن آن آسان نیست و ممکن است باعث کثیف شدن دست، بدن و محیط اطراف کودک شود.
 8. سبزیجات بخارپز از جمله فینگرفودهای مغذی و پر فیبر نه فقط برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز به حساب می آیند. فینگرفود سبزیجات مناسب کودکانی است که در جویدن مشکل دارند. سبزیجات بعد از پخت بسیار نرم و قابل جویدن شده و هضم آن ها نیز آسان است؛ مانند سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، یا چغندر.
 9. پنیر های پاستوریزه و کم نمک برای کودکانی که به لبنیات حساسیت ندارند، می تواند در 6 ماهگی جزو انتخاب های خوب باشد. پنیر هایی را انتخاب کنید که بافت محکم و چسبنده ای ندارند. این به این معناست که مواد نگه دارنده کمتری در ساختار این غذا استفاده شده است.
 10. یکی دیگر از منابع غنی پروتین برای کودکان، لوبیا است. موقع سرو حتما لوبیا را بین دو انگشت له کنید و بعد برای کودک سرو کنید.
 11. اگر کودک شما به شیرینی جات علاقه نشان می دهد. به هیچ عنوان از شیرینی و کاپ کیک های آماده استفاده نکنید. تهیه این فینگرفود ها به وسیله خود شما در منزل این امکان را به شما می دهد تا علاوه بر حذف شکر، آن را با موادی هم چون موز رسیده، کدو سبز، یا مغزها طبخ کنید. علاوه برآن می توانید به جای خرد کردن مافین های بزرگ و سرشار از مواد قندی ناسالم، مافین هایی گیاهی با سایز دلخواه تهیه کنید.
 12. اگر تصمیم به آن گرفتید که فینگرفود نسبتا سفت تری را برای کودک خود به عنوان وعده غذایی یا میان وعده در نظر بگیرید، گوشت مرغ و گوشت گاو یا گوشت گوسفند اسلایسی شده از جمله فینگرفود هایی است که برای زیر یک سال مناسب است. قبل از سرو از پخت کامل گوشت اطمینان حاصل کنید.
 13. ماهی از جمله فینگرفود های جذابی است که قبل از استفاده باید از عدم حساسیت کودک خود به آن اطمینان حاصل کنید. همواره در انتخاب ماهی این را در نظر داشته باشید که از ماهی های کم جیوه ای چون فلوندر، کُد و یا سالامون جهت فینگرفود استفاده کنید. حتما از بی استخوان بودن ماهی ها اطمینان حاصل کنید تا باعث خفگی کودک شما نشود.

فینگرفود

 

کار در خانه

 

مطالب زیر را هم بخوانید:

تزیین جشن تولد کودک

معرفی بهترین فینگرفود تولد

معرفی بهترین فینگرفودها برای مهمانی