1397/12/22

لیست کارهای خانه تکانی

لیست کارهای خانه تکانی

کارهای خانه تکانی

اغلب افراد به دلیل اینکه نمی دانند از کجا آغاز کنند خانه تکانی بهاری خود را آغاز نمی کنند. اما خانه تکانی بهاری در صورتی که با برنامه ریزی و منظم باشد بسیار آسان تر از چیزی است که به نظر می رسد.

سعی بر آن داریم که چک لیستی به شما ارائه دهیم تا خانه تکانی را سریع تر شروع کنید و تمام نیاز های خانه خود  را انجام دهید. این چک لیست این امکان را به شما می دهد که از تمیزی تمام قسمت های خانه خود اطمینان حاصل کنید؛ با کمک چک لیست نظافتی منزل شما می توانید برنامه ریزی دقیق برای همه جزییات نظافت را انجام داده دیگر و از تمیزی تک تک اتاق های و مواردی که برای شما مهم است اطمینان حاصل نمایید. از آنجایی که خانه تکانی بهاری دشوار و سنگین است ممکن است به سرعت خسته و بی حوصله شوید؛ اما با  انجام چند وظیفه به طور روزانه و تبدیل کارهای بزرگ به کارهای کوچک نظافتی می تواند انگیزه تان را حفظ کنید و از اتمام برنامه نظافتی خود اطمینان حاصل نمایید. پس از انجام هر وظیفه می توانید در مقابل هر وظیفه تیک بزنید تا از اتمام کار مطمین شده و میزان نزدیک تر شدن به پایان برنامه نظافتی را تخمین بزنید.

 

 

برای جمع بندی کارهای نظافت منزل نیاز است که برخی موارد بعدا پیگیری شوند.

وسایل لازم جهت دسته بندی وسایل
چند جعبه آماده کنید و با نامگذاری آنها محتویاتی که قرار است داخل هر جعبه قرار بگیرد را مشخص کنید.جعبه های وسایل لازم عبارت اند از:
جعبه 1: اهدایی ها

تمام لوازم بی استفاده که می خواهید به دیگران اهدا کنید را در این جعبه قرار دهید. اگر وسایل در این لیست جای نمی شوند از آن ها یک لیست تهیه کنید. یادتان باشد شب عید بهترین وقت برای انجام این کار است.
جعبه 2: تعمیری ها

در هنگام مرتب کردن خانه به وسایلی برخورد می کند که به تعمیرات نیاز دارند. این وسایل را در این جعبه قرار دهید تا بعدا آن ها را تعمیر کنید. در زمان انجام نظافت منزل فکرتان را برای تعمیرات مشغول نکنید.
جعبه 3: کنار گذاشتنی ها

فرض کنید کشورهای دراور را تمیز می کنید و گوشواره هایی که مدت ها گم کرده اید را در آنجا میبینید. وقتتان را برای قرار دادن گوشواره در جای خود به هدر ندهید. پس از تمیز کردن گوشواره محتویات آن جعبه را در جای مناسب خود قرار دهید.

روز اول: گردگیری خانه تکانی

با یک جاروی دسته بلند کنج سقف آشپزخانه، پذیرایی، اتاق خواب ها و حمام را تمیز کرده؛ سپس گردگیری کنید و کف اتاق ها، آشپزخانه، راهرو و زیر لوازم منزل از جمله مبل ها را جاروبرقی بکشید. پرده های پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب را جدا کرده و جهت زدودن گرد و خاک از آنها، نسبت به شستن آنها اقدام کنید. اگر خودتان نمی توانید پرده ها را تمیزکنید می‌شود از سرویس های آنلاین که نظافتچی خانم و آقا برای خانه تکانی عید دارند بهره ببرید. کتابخانه ها از قسمت هایی از خانه است که به دلیل جریان نداشتن منظم هوا امکان گرد و خاک روی وسایل و داخل آن بیشتر از سایر نقاط منزل است لذا از تمیز شدن کتاب هاه و قفسه ها اطمینان حاصل کنید.

روز دوم: کابینت هایی با فضایه  بسته از جمله داروها و جاکفشی را تمیز کنید

حوله های موجود در منزل را مرتب کنید و حوله ها و پارچه های قدیمی را که دیگر استفاده نمی کنید را  در جعبه اهدایی ها قرار دهید. لوازم آرایشی و داروهای را چک کرده و آنهایی را که منقضی شده اند را دور بیندازید. لوازم آرایشی مایع بیش از سه ماهه و پودرهای بیش از یک سال مصرف شده هم در این دسته قرار می گیرند همین طور لوازم دارویی را در سطل زباله بریزید نه سینک ظرفشویی تا نیاز به نظافت دوباره سینک و لوله ها نباشد.جاکفشی های هر منزلی به دلیل قرار گرفتن کفش های خارج از منزل نیازمند نظافت جدی هستند.کف کمد خود را تمیز کرده و کفش و بوت ها را خارج کنید و کفش های استفاده نشده را دور بیندازید. علاوه بر جا کفشی که نیازمند نظافت هفتگی  و استریل شدن هستند می توانید جهت مرتب شدن لوازم تمام کفش های خود را مرتب کنید و اگر به تعمیرات نیاز داشته باشند آن را به کفاشی بسپارید. جعبه کمک های اولیه خود را مرتب کنید. وسایل شوینده داخل کابینت را نیز در کنار هم بچینید. جهت خوشبو شدن جاکفشی و کابینت هایی که محیط بسته دارند شمع و صابون های معطر را از رایحه زمستانی به رایحه تابستانی تغییر دهید.

 

روز سوم: لوازم آشپزخانه را تمیز کنید

تمام قسمت های یک آشپزخانه از جمله  لوازم آشپزخانه از قبیل کف، بالا و سیم های لوازم و همین طور تمام قفسه ها، کشوها و لوازم موجود در یخچال و کابینت ها را برداشته و در لگن پر از مواد شوینده قرار دهید تا از پاک شدن آنها از چربی و گردوخاک مطمین شوید. مواد غذایی کهنه را جدا کرده و دور بیندازید. قسمت های مختلف یخچال و فریزر را تمیز کنید و در صورت لزوم قالب یخ را پر آب کرده و در فریزر قرار دهید و از اینکه هر چیزی در جای خودش قرار دارد مطمین شوید.در هنگام نظافت  اگر نگران خراب شدن غذا هستید کولر را روشن کنید تا غذاها در محیط خنک بمانند.

 

روز چهارم: سرویس بهداشتی را تمیز کنید.

دیوارها و کفپوش دستشویی و همین طور قفسه و کابینت دستشویی را با مواد شوینده تمیز و ضدعفونی کنید.هنگام نظافت کابینت  نیازی به دور انداختن همه وسیله ها نیست، تنها کافی است آن ها را خارج کرده، تمیز کرده و سر جای خود قرار دهید.ابزار اضافی ای از جمله  عروسک های حیوان خانگی تان را که مدت زیادی است که با آن بازی نکرده دور بیندازید.در نظافت حمام و دسشویی به گوشه دیوار و کنج ها توجه ویژه ای کنید.کابینت زیر سینک (آشپزخانه و حمام) را حتما تمیز کنید به دلیل رطوبت حاصله این مکان پرمیکروب ترین بخش هر سرویس بهداشتی است. همه چیز را خارج کرده، پشت و کف و زیر کابینت را تمیز کنید. تمام محصولات بهداشتی استفاده شده را خارج کرده و وسایل دیگر را زیر سینک قرار دهید.
تمام لوله های خانه (حمام و آشپزخانه) را تمیز کنید: کمی آب جوش را در لوله ریخته، جوش شیرین را افزوده و سرکه را اضافه کنید. سپس کفشور را گذاشته و سپس کمی آب جوش اضافه کنید. مسواک های قدیمی را دور ریخته و تعویض کنید.

 

روز پنجم: لباس های زمستانی را تمیز کنید.

دستکش، کلاه و لباس های زمستانی را شسته و برای سال بعد آماده کنید همین طور  کت های زمستانی را به خشکشویی بسپارید و جوراب های قدیمی را دور بیندازید.
با تغییر آب و هوا لباس های قبلی و مناسب فصل پاییز و زمستان را جمع بندی کرده و بسته بندی کنید تا در انبار قرار دهید.. تمام آینه های حمام، اتاق خواب و راهرو را پاک کنید و همین طور جعبه های زیر تخت را مرتب کنید. اگر بخشی از آن را باید اهدا کنید از آنجا برداشته، دسته بندی کنید تا در فرصت مناسب اهدا کنید.

 

روز ششم: وسایل الکترونیک را تمیز کنید.

ریموت کنترل های موجود در خانه و همین طور  تلفن، موبایل، خطوط ثاب، تبلت، آی پاد و کامپیوتر را تمیز کنید. زیر همه صندلی ها و میزهای خانه را تمیز کرده، جاروبرقی زده و سپس تی بکشید.صفحه تلویزیون و کامپیوتر را تمیز کنید و کیبورد را نیز مرتب نمایید.

روز هفتم: فر و اجاق گاز را تمیز کنید.

فر، بالای گاز، داخل هود، مقابل گاز مایکروویو و اون تستر را تمیز کرده و  کاور اتوکشی و دستگیره و حوله آشپزخانه را بشویید. اگر دارید خسته می‌شوید  می‌شود از همین جا به بعد خانه تکانی را به یک شرکت خدماتی و نظافتی بسپارید. اما اگر از آن دسته از کسانی هستید که کار دیگران را قبول نمی‌کنند، پس شیشه های لازم خانگی  را جدا کرده و با قطعات کوچک بخارشوی آن را تمیز کنید و سپس با اسفنج تمیز کنید. با مخلوط مایع ظرفشویی و آب و فرو بردن میکروفیبر در آن شیشه های گاز، مایکروفر و ظروف بلوری را تمیز کنید. سپس کمی سرکه به آن اضافه کرده و با حوله فرو برده در آن، بشویید و خشک کنید. چهارچوب در و پنجره در آشپزخانه که در مجاورت ظروف پخت و پز قرار دارند و قطعا مقداری چربی روی آنها نشسته است را تمیز کرده و گوشه و کنار آن را خشک کنید تا کاملا تمیز شود از محلول نشاسته در آب جهت برگرداندن رنگ این محصولات و  وسیله ها به رنگ اصلی استفاده می کنیم.
اسفنج و دستکش آشپزخانه را بعد از نظافت تعویض کنید.

روز هشتم: مجلات، روزنامه ها و کاغذهای قدیمی را دور بیندازید.

مجلات، روزانه و کاغذهای قدیمی را جمع آوری کنید  اگر پس از یک ماه روزنامه را نخوانده اید پس دیگر آن را نمی خوانید پس؛  آن را جداگانه در سطل های مخصوص بازیافت قرار دهید.


روز نهم: تمام برس و پدهای آرایشی را بشویید.

شست و شوی این موارد در نظافت فردی نقش بسزایی دارد.

روز دهم: دکوراسیون خانه را هر فصل تغییر دهید.

تمام دکوراسیون زمستانی مانند بالش ها، جا شمعی، پتو و گلدان ها را برداشته و با لوازمی مناسب فصل بهار خانه را تزیین کنید.  قفسه سی دی ها و فیلم های قدیمی را مرتب کنید و در صورت لزوم آن را در قسمتی از منزل که پیدا نیست و نقشی در تزیینات ندارد قرار دهید زیرا به دلیل تعدد وجود سی دی ها و ابزار های جانبی این کمد ها معمولا بسیار شلوغ هستند و مینیمال بودن فضای منزل را مخدوش می کنند. مبل و صندلی های سنگین را حرکت داده و زیر آن ها را  نظافت کنید با برس جاروبرقی می توانید از تمیزی صد در صدی آن اطمینان حاصل کنید. دیوارهای داخلی لکه شده را تمیز کرده و رنگ آمیزی لکه شده را تعمیر کنید. برای این کار می توانید چند ساعتی از یک نقاش ساختمان کمک بگیرید.


روز یازدهم: میز کار را تمیز کنید.

مورد بعدی که نیازمند نظافت جدی است میز کار شماست پس  به سراغ میز کار خود رفته، کشوی آن که ممکن است شامل مواردی چون  لوازم ریز، خودکار، گیره کاغذ و چیزهای آسیب دیده باشد را باز بینی کرده و موارد غیر ضروری را دور انداخته و لوازم سالم را نیز مرتب کرده و سر جای خود قرار دهید. فنجان، ماگ و لیوان ها را مرتب کنید. آنهایی را که نمی خواهید به دیگران اهدا کرده و بقیه را شسته و در جای خود بچینید. به سراغ کتاب های خود بروید. آیا کتاب هایی وجود دارد که بخواهید به کتابخانه اهدا کنید؟ اگر مواردی این چنینی سراغ دارید حتما جدا کرده تا در زمان مناسب پیگیری کنید.


روز دوازدهم: کمدهای اصلی را تمیز کنید.

کمد های دیواری از جمله مکان هایی است که ساعت ها به نظافت نیاز دارد. پس نیازمند زمان و حوصله زیادی برای نظافت هستند.

کیفها، از جمله کوله پشتی، چمدان و ساک رادسته بندی کرده و در جایی قرار دهید تا دفرمه نشوند.لباس های فصل را در کمد چیده به نحوه ی که علاوه بر اینکه قابل دسترسی باشند فرم خود را از دست ندهند.سعی کنید که لباس ها را در کاور قرار دهید تا برای نظافت بعدی کار شما آسانتر شود و دیگر نیاز به استفاده از خدمات خشکشویی نداشته باشید.  داخل جعبه های درون هر کمد را باز کرده، تمیز کنید و در جای خود قرار دهید.روز سیزدهم: بچه ها را به کمک خانه تکانی بیاورید.

از کودکان خود بخواهید اتاق خود را تمیز کنند و به آن ها وظیفه ای را محول کنید. علاوه بر اینکه برای نظافت کمکی داشته اید حس مسولیت پذیری را در کودکان خود تقویت کرده اید و به حریم خصوصی آنها احترام گذاشته اید. فقط در نظر داشته باشید که کارهایی که به کودکان واگذار می کنید بیش از حد سنگین نباشد و کودک بتواند این کار را انجام دهد.روز چهاردهم: لوازم استفاده نشده را فروخته یا اهدا کنید.

آیا از لوازمی که می خواهید بفروشید یا اهدا کنید لیستی تهیه کرده اید؟ اکنون باید یا این وسایل را به سمساری داده و یا از آن ها عکس گرفته و در اپلیکیشن های فروش آنلاین قرار دهید.اگر شرایط وسیله شما به گونه ای است که قابل اصلاح نیست این  وسایل را دور بیندازید و یا به متخصص بسپارید تا آن را تعمیر کند. اگر یک وسیله مدت هاست آسیب دیده احتمالا تعمیر شدنی نیست باید آن را دور بیندازید پس تردید نکنید.