1397/07/08

یک حساب سرانگشتی برای تخمین هزینه غذای شرکتی

یک حساب سرانگشتی برای تخمین هزینه غذای شرکتی

هزینه غذای شرکتی یکی از مؤلفه‌های کلیدی در سفارش غذا برای وعده مهم روز است که در شرکت صرف می‌شود. اگر شما مدیرعامل یا مدیر مالی یک مجموعه هستید و مایلید تا با یک حساب سرانگشتی میزان هزینه غذای شرکتی مجموعه خود را به دست آورید، این مقاله می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

عوامل مهم در محاسبه هزینه غذای شرکتی

نباید هزینه‌های ناهاری را تنها محدود به هزینه غذای شرکتی بدانید، اما منظور از این عبارت چیست؟ راستش را بخواهید راه‌حل‌های متفاوتی برای تأمین غذای کارکنان وجود دارد؛ برخی افراد غذای خود را از منزل با خود می‌آورند که یکی ازسنتی‌ترین و شاید بهترین کارها برای داشتن یک وعده غذایی است.

اگر کارکنان شما مجرد هستند و جزء دسته اول نیستند یا اینکه فارغ از وضعیت تأهلشان ترجیح می‌دهند از غذای گرم و تازه استفاده کنند، از دو حالت خارج نیست. یا به صورت سیستماتیک و هماهنگ همه کارکنان از غذای یک کیترینگ یا بهتر از آن از غذای شرکتی مامان‌پز استفاده می‌کنند و از کیفیت و قیمت مناسب این غذاها بهره می‌برند، یا هر کدام از آن‌ها دقایقی متمادی از روز را درگیر انتخاب غذا چه به صورت تلفنی یا اینترنتی هستند و زمان قابل توجهی را برای اینمنظور صرف می‌کنند.

هزینه غذای شرکتی

علاوه بر زمان و نیروی انسانی که یکی از مهم‌ترین دارایی‌‌ها و سرمایه‌های مجموعه شما هستند سفارش غذا از مراکز مختلف می‌تواند سلامتی کارکنان شرکت را هم به خطر بیندازد. بسیاری از کیترینگ‌ها و غذاخوری‌های سطح شهر از مقادیر بسیار بالایی از چربی و نمک در طبخ غذا استفاده می‌کنند که در میان و بلندمدت می‌تواند آثار جبران‌ناپذیری را بر سلامتی افراد داشته باشد.

غذای خانگی که مامان‌های خوش‌سلیقه و مهربان مامان‌پز هر روز با دقت و عشق و علاقه آماده می‌کنند شباهت بسیار زیادی به غذایی دارد که هر روز ظهر در کنار خانواده میل می‌کنیم. این غذاها دارای حجم بسیار خوبی هستند و از آن گذشته اصول آشپزی سالم در آن‌ها رعایت شده است. اکثر غذاها هر چند که برچسب رژیمی به آن‌ها نمی‌چسبد، اما از حداقل چربی و نمک مورد نیاز بهره می‌برند تا خدای‌ناکرده بعدها به ناز طبیبان گرفتار نشویم. غذاهای رژیمی هم که فوق‌العاده سالم طبخ می‌شوند.

با توجه به مواردی که ذکر شد، هزینه غذای شرکتی که مامان‌پز برای مجموعه شما دارد، از چند جنبه مختلف مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است. به همین خاطر است که هر روز بر تعداد افراد و شرکت‌هایی که به استفاده از خدمات مامان‌پز روی می‌آورند افزوده می‌شود. چراکه علاوه بر حساب و کتاب‌های متداول و چرتکه انداختن‌های معمول، راحتی استفاده از این سرویس اینترنتی مزیت انکارناپذیر دیگری است.

محدوده قیمتی غذاهای شرکتی چطور است؟

از این مقدمه که بگذریم، سخن دوست خوش‌تر است. محدوده قیمتی غذاهای مجلسی مامان‌پز که مخصوص شرکت‌ها است از 16 هزار تومان آغاز می‌شود و تا 33 هزار تومان در نوسان است. از غذاهایی مانند باقالی پلو با ران مرغ، زرشک پلو با ران مرغ، ته‌چین مرغ و چلوکباب تابه‌ای که در پایین این محدوده قیمتی قرار دارند تا باقالی پلو با گوشت و سبزی پلو با ماهی قزل‌آلا که جزو اشرافی‌ترین‌ها هستند، همه غذاهایی با کیفیت عالی به حساب می‌آیند.

در بین غذاهای خورشتی هم که بخش قابل توجهی از سفارش غذای شرکتی را به خود اختصاص می‌دهد، غذاها از حدود 15 هزار تومان آغاز می‌شوند و تا 24 هزار تومان در نوسان هستند. البته بیشتر غذاهای خورشتی در ابتدا و میانه این محدوده قرار دارند و می‌توانند با قیمتی معقول و مناسب یک وعده غذای گرم را در اختیار شما و همکارانتان قرار دهند.

در مجموعه غذاهای خورشتی با غذاهای محبوب و پرطرفداری نظیر پلو و خورش قورمه‌سبزی، قیمه سیب‌زمینی، قیمه بادمجان، خورش کرفس و خورش فسنجان با مرغ روبرو هستیم. از این گذشته غذاهای محلی و بی‌نظیری همانند قیمه پیچاق اردبیلی، ترش واش، مرغ اناری، مرغ‌ترش و بادمجان شکم‌پر در کنار خورشت خلال کرمانشاهی هم در این دسته قرار می‌گیرند که می‌توانند تنوعی جالب توجه در برنامه هفتگی ناهار شما باشند.

غذای پرسنلی

غذاهای پلوی مخلوط از آن دسته غذاهای مقرون‌به‌صرفه هستند که ترکیبی دوست‌داشتنی از برنج و سبزیجات و مخلفات هستند و می‌توانند یک وعده ناهار خوشمزه و البته رنگارنگ را رقم بزنند. در این دسته لوبیا پلو، عدس‌پلو با گوشت چرخ‌کرده، هویج‌پلو با مرغ و کلم پلوی شیرازی را داریم. قیمت این پلوها تا 15 هزار تومان است که برای یک ناهار با کیفیت عدد مناسبی است.

غذاهای فرنگی هم یک گزینه مناسب برای ناهار به‌حساب می‌آیند. ماکارونی یکی از این غذاهای پرطرفدار است که می‌تواند با قیمت اقتصادی‌اش یک وعده ناهار را به‌خوبی به خود اختصاص دهد. از دیگر غذاهای این دسته می‌توان به چیکن استروگانف، بیف استروگانف، گراتن سیب‌زمینی و گراتن بادمجان اشاره کرد. دیگر گزینه‌های خوشمزه این بخش هم عبارت‌اند از لازانیا، سالاد الویه و سالاد ماکارونی. قیمت این غذاها از حدود 13 هزار تومان آغاز شده و تا 21 هزار تومان متفاوت است.

خوراک‌ها مجموعه‌ای از غذاها هستند که می‌توان آن‌ها را بدون برنج مصرف کرد. اگر دوست دارید دو یا سه روز در هفته از برنج و غذاهای پلویی و چلویی دور شوید، این دسته از غذاها بهترین انتخاب برای شما هستند. قیمت مناسب و اقتصادی اغلب خوراک‌ها می‌توانند انگیزه دیگری باشد برای گنجاندن آن‌ها در برنامه هفتگی‌تان. این غذاها از 11 هزار تومان شروع شده و تا 22 هزار تومان در نوسان هستند، البته بیشتر غذاها در محدوده 15 تا 17 هزار تومان جای می‌گیرند.

از انواع کوفته خوش آب و رنگ گرفته تا چندین نوع دلمه سبزیجات و غذاهای محبوب با بادمجان نظیر میرزاقاسمی و کشک بادمجان و خوراک‌های متنوع و رنگارنگ با مرغ و سبزیجات و فیله سوخاری تا کوکوها و کتلت‌ها و چندین رقم ساندویچ خوشمزه، اینها همه بخشی از این سفره رنگ‌به‌رنگ و متنوع هستند که به‌خوبی می‌توانند جایگزین غذاهای برنجی و خورشتی تکراری و متداول شوند.

در کنار این غذاهای اصلی می‌توانید از پیش‌غذاها، چاشنی‌ها و دسرهای متنوع بهره ببرید که هر یک می‌تواند هزینه غذای شرکتی شما را افزایش دهد. در مجموع، منوی متنوعی که مامان‌پز در اختیار شما قرار می‌دهد بسیار منعطف و متنوع است و برای افراد با بودجه‌های مختلف، سلیقه و ذائقه متفاوت به خوبی کاربردی است. از همه این‌ها گذشته، نوش جان کردن یک غذای سالم را به چشم هزینه نبینید، زیرا این روزها پیشگیری خیلی بهتر و ارزان‌تر از درمان است.